Soolatüükad

Soolatüükad on inimese papilloomviiruse põhjustatud väikesed healoomulised moodustised, mis paiknevad sagedamini kätel või jalgadel. Kuigi soolatüügaste äratundmine pole keeruline, tasuks  enne ravi alustamist olla diagnoosis täiesti kindel ja kahtluse korral pidada perearstiga nõu. Seda enam, et soolatüükad esinevad enamasti pigem lastel ning täiskasvanutel võib soolatüügaste rohkus viidata immuunsüsteemi langusele või mõnele kroonilisele haigusele.

Rusikareegel on, et tegelikult kaob enamik soolatüügastest paari aasta jooksul ise.  Et aga tüükad on kosmeetiliselt inetud ja teinekord põhjustavad ka valu, on ravil siiski oma koht. Rahvameditsiini võtetest on väga tõhus varasuvisel perioodil korjatud vereurmarohi, mille mahla on soolatüügaste raviks kasutatud juba aastaid. Hea abivahend on ka apteegi käsimuugis leiduv kooriva toimega salitsüülhapelahus või -plaaster, ravi peaks kestma nädalaid ning paralleelselt tuleks pimsskiviga hõõrudes eemaldada üleliigne tüüka kude.

Apteegist leiab ka aerosooli, mis mõeldud soolatüügaste koduseks külmutamiseks. Pikalt kestnud probleemi korral tasub aga  eelistada soolatüügaste külmutamist vedela lämmastikuga (-196°C). Protseduur on küll veidi valulik, aga  üsna tõhus- ravijärgselt moodustub vill ja tüügas langeb ära.

Tõhusaiks on osutunud ka mõned kahjustatud piirkonda määritavad ravimid (näiteks imiquimod), mille kasutamise üle otsustab arst.  Harvem kasutatakse soolatüügaste kõrvetamist või  töötlemist CO2 laseriga, eriti raskedel juhtudel eemaldatakse soolatüükaid kirurgiliselt.


Perearst Kati Paal ©